BÖBREK FONKSİYONLARINI KORUMA VE İZLEME

  1. Kan basıncı ideal olarak 120/80 mmHg (en azından 130/80 mmHg) ve altı değerlerde olması, bu değerlerin üzerindeki ölçümlerin varlığında hekime bilgi verilmeli, gerekirse antihipertnasif başlanılmalı.
  2. Ağrı kesici olarak Dikloron, Voltaren, Cataflam, Surgam, Majezik, Tilcotil, Etol, Profenid gibi anti-enflamtuar ilaçlar kullanılmamalı, ağrı kesici gerekiyorsa da parasetamol içeren ilaçlar (Panadol, Minoset, Parol, Vermidon gibi) günde 3-4 adet alınabilir.

3. Antibiyotik, kullanımı gerektiğinde nefrotoksik antibiyotikler (gentamisin, amikasin gibi) tercih edilmemeli, Augumentin, Cefatin, Ciproxin, Tavanic, Klacid, Maksipor, Sefazol gibi ilaçlar kullanılmalı, gerekiyorsa Nefroloji uzmanı tarafından ilaç seçimi ve doz ayarlaması mutlaka yapılmalıdır.

4. Kontrastlı tomografi hayati öneme haiz durumlar (kafa travması gibi) dışında mutlak endikasyon yoksa kullanılmamalı, kullanımı gerekiyorsa bir nefrolog aracılığıyla gerekli hidrasyon sağlanarak bu tip tetkikler yaptırılmalıdır.

5. Gerek böbrek, gerek kalp ve damar sistemi, gerek akciğer, gerek mide sağlığı için sigara ile mücadele edilmeli ve en kısa sürede bırakılmalıdır.

6. Yemek/gıda-beslenme konusunda TUSSUZ beslenmeye özen gösterilmelidir. Hastalığın bu aşamasında genellikle klinik-laboratuvar verilerine ve hastanın beslenme özelliklerine göre bakıldığında yasaklanan bir gıda çeşidi yoktur. Ancak potasyumu yüksek olan hastalar potasyumdan zengin yiyecekleri (Muz, Çikolata, Tahin, Pekmez, Kuru yemişler, Kahve, kurutulmuş meyveler (Üzüm, kayısı gibi) fazlaca tüketmemelidir.

7. Su/günlük 1-2 litre sıvı (Çay, ayran, çorba dahil) alımı yeterlidir. Su alımı (günlük) abartılmamalıdır. Günlük kilo miktarıyla su alımı koordine edilmelidir.

8. Günlük, her sabah uyanınca, idrar yaptıktan sonra aç karna aynı tartıyla tartılma alışkanlığı, günlük kilo takibi alışkanlığı kazanılmalıdır.

9. Sürekli serum Üre ve Kreatinin değeri ne olmuş merakıyla kan tetkikleri sık sık yapılmasına gerek yoktur. Hastalığın erken dönemlerinde üç aylık aralar ile kan testleri yeterlidir. İleri evrelerinde daha sık kontroller yapılması gerekebilir. Bu kontrollerde;

*TAM KAN, *AKŞ, HbA1C (Özellikle diyabetik hastalarda), *SODYUM, POTASYUM,

*PARAT HORMON, *FERRİTİN

* ÜRİK ASİT, KALSİYUM, FOSFOR,   *TAM İDRAR TETKİKİ

  1. Kronik böbrek hastalarının dışkılama alışkanlığı bakımından kabız olmaları istenmez. Böyle bir durumun varlığında hekime danışılmalıdır.
  2. İshal, kusma gibi vücut suyu kaybıyla karakterize hastalıkların varlığında hekime danışmalı, kilo takibi dikkatle yapılmalıdır.
  3. Üç-altı aylık aralar (tercihan 6 ay) ile renal ultrasonografi tetkikiyle böbrek boyutları ve varsa kistler izlenmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın