Beslenme

Hemodiyaliz Hastalarında Beslenme Neden Önemlidir?

Hemodiyaliz hastalarının tedavisinde beslenmenin önemi büyüktür. Diyete uymayan hastalarda sıvı fazlalığı, kalp yetmezliği, potasyum yüksekliği, fosfor yüksekliği ve bunun sonucunda kemik hastalığı görülür. Aynı zamanda yetersiz beslenme de bu hasta grubunda çok önemlidir. Yetersiz beslenme ile malnutrisyon görülür. İleri yaş, diyabet ve eşlik eden hastalıklar (kalp yetmezliği, tüberküloz, kronik enfeksiyonlar, amiloidozis, sistemik hastalıklar) malnutrisyon sıklığını arttırır. Yetersiz beslenme çoğunlukla yetersiz besin alınımı ile ilişkilidir ve ölüm riskini arttırır. Serum albümin 4 g/dl üzerinde tutulmalıdır.

Alınması Gereken Protein Miktarı; Hemodiyaliz hastalarında beslenmede protein alınımı önemlidir ve 1,2 g/VA/gün olarak tespit edilmiştir. Diyaliz öncesi düşük proteinle beslenen hastalara diyaliz tedavisine geçildikten sonra protein alınımında artış olması gerektiği mutlaka belirtilmelidir.

Enerji İhtiyacı; Bu hastaların enerji ihtiyacı sağlıklı kişilerle aynıdır ve 35 kcal/kg/gün’dür. 60 yaş üzerinde bu kalori ihtiyacı 30 kcal/kg/gün’e düşer. Kalorinin % 50’si karbonhidratlar, % 30-35’i yağlar ve % 15’i proteinden sağlanmalıdır. Lipit bozukluğunu önlemek için doymamış yağ oranı/doymuş yağ oranı 2/1 olmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın